FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Glad to see you here

Her insanın zaman zaman kendi başına üstesinden gelemediği sorunlar olabilir ve bir uzman desteğine ihtiyaç duyabilir. Psikoterapi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Devamını Oku >>

Archive for the ‘Obsesif Kompulsif Bozukluk’ Category

Obsesif- Kompulsif Bozukluk (OKB)

November 4, 2010 @ 10:42 pm
posted by gulum

Ayten 30 lu yaşlarında genç bir bayandı, evli ve bir çocuk sahibiydi. 20 li yaşlarından itibaren başlayan titizlik hastalığı vardı  ve bu durumun ne zaman ve nasıl başladığını hatırlamıyordu. Evini her gün defalarca çamaşır suyuyla siliyor, bulaşıkları iyice temizlensin ve mikroplardan arınsın diye çamaşır suyuyla yıkıyordu. Ellerini hergün sayısını hatırlamadığı kadar çok yıkıyordu, fazla yıkamaktan artık ellerinin derisi incelmiş ve damarları açıkça görünüyordu. Lavabolara yaklaşamıyordu, çünkü lavabo ne kadar temiz olursa olsun lavabodan sıçrayan suyun onu kirleteceğine inanıyordu. Üzerine lavabodan su sıçradığı zaman o kıyafeti üzerinden hemen çıkarıyor ve çamaşır makinesine atıyordu. Dışarıdan eve geldiğinde kapıdan içeri girer girmez tüm kıyafetlerini çıkarıp banyoya atıyordu ve o kıyafetlerle evin hiçbir odasına girmiyordu. Dışarıdan gelen hiçbir poşet eve giremiyordu. Evde özel ev kıyafetleri giyiliyor ve dışarıdan gelindiğinde kıyafetler değişmeden koltulara oturulamıyordu. Bu durum eşi ve oğlu için de geçerliydi. Onlar da eve gelir gelmez kapıda soyunmak ve ev kıyafetlerini giymek zorundaydılar. Evde o kadar çok çamaşır yıkanıyordu ki iki çamaşır makinesi vardı. Ayten banyoda o kadar fazla vakit geçiriyordu ki neredeyse gününün yarısı banyoda geçiyordu. Duş yapmak için girdiğinde bir türlü tam olarak temizlendiğinden emin olamadığı için duştan çıkması saatlerce sürüyordu. Bu durum başta eşi ve çocuğu olmak üzere çevresindekileri çok rahatsız ediyordu, oun titizliğini bildikleri için ona misafirliğe gitmeye çekiniyorlardı. O da zaten kimsenin ona gelmesini istemiyordu, çünkü hem düzeni bozuluyor hem de misafirler gittikten sonra günlerce temizlik yapmak zorunda kalıyordu. Read More

Bireysel Psikoterapi

October 17, 2010 @ 6:09 pm
posted by gulum

Her insan zaman zaman sorunlar yaşar, umutsuzluğa kapılır ve bulunduğu durumun içinden çıkamayacağını düşünür. Böyle durumlarda işinde uzman başka bir kişinin görüşlerine ve rehberliğine ihtiyaç duyabilir. İşte bireysel terapi bu noktada devreye girer. Kişinin yaşam kalitesini arttırmak, kendi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmasını sağlamak, farkındalığını ve içgörüsünü arttırmak, çatışmalarını çözmek, iletişim becerilerini geliştirmek, geçmişin bugünü nasıl etkilediğini görmek ve yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek için bireysel terapi görmek faydalı olacaktır. Çoğu zaman hayatın telaşı içersinde aslında kendimiz için hiç birşey yapmadığımızı farkederiz. Terapi görmek kendimiz için yapabileceğimiz en faydalı şeydir ve hayatımıza olumlu anlamda çok şey katar.

Bugün kendiniz için iyi bir şey yapın, psikoterapiye  başvurun. Kendinize değişimin kapılarını sonuna kadar açın.