FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Glad to see you here

Her insanın zaman zaman kendi başına üstesinden gelemediği sorunlar olabilir ve bir uzman desteğine ihtiyaç duyabilir. Psikoterapi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Devamını Oku >>

Archive for the ‘Erkeklerde Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları:’ Category

Cinsel İlişkiye Girememe Hastalığı (CİG)

October 31, 2010 @ 11:26 pm
posted by gulum

Cinsel İlişkiye Girememe (CİG) adını verdiğimiz cinsel sorun, son dönemde yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Cinsel İlişkiye Girmeme denildiğinde aklımıza ne gelmektedir? Cinselliği toplumca kafamızda çok büyütüyoruz, ama bu konuda doğru bilgi edinmek için de hiçbir şey yapmıyoruz. Bu nedenle de evliliğin ilk günlerinde cinsel hayatta sorun yaşamak kaçınılmaz oluyor ve ne yazık ki evliliğin ilk gecesinden başlayan sorunlar yıllarca sürüyor ve çiftin yatak odasını kabusa çevirebiliyor.

Cinsel İlişkiye Girmeme hastalığı da ilk gece ortaya çıkan sorunlardan biridir.  Cinsel İlişkiye Girememe yani CİG’i üç farklı şekilde görebiliyoruz.  Bunlar Vajinismus, bağlanma (iktidarsızlık) ve cinsel bilgisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak cinsel ilişkiye girememedir.

Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye dair korkuları nedeniyle istem dışı olarak kasılması ve ilişkiye izin vermemesidir. Bu durum çifti gerçekten de olumsuz etkileyen ve eğer tedavi edilmezse yıllarca sürebilen bir cinsel sorundur.

Bağlanma ise, erkeğin ilk gece yaşadığı kaygı, baskı ve performansıyla ilgili endişelerinden dolayı cinsel ilişkiyi gerçekleştirememesidir. Bu durum sertleşme sorunu ya da erken boşalma olarak karşımıza çıkabilir. Erkek cinsel birleşmeye yetecek sertliği bir türlü sağlayamaz ya da penis vajinaya girmeden boşalır ve bu durum bir defa gerçekleştiğinde eğer erkeğin psikolojik durumu da buna müsaitse, zincirleme bir şekilde olumsuz duygu ve düşünceler erkeği ele geçirir ve her ilişki denemesi hüsranla sonuçlanır. Yıllar boyu bu nedenle eşler arasında cinsel ilişki kurulamayabilir. Sertleşme sorunları büyük ölçüde fiziksel ve damarlara bağlı bir sorun olmakla birlikte, bağlanma dediğimiz durum genellikle psikolojiktir. Erkek evlenmeden önce nişanlıyken eşine karşı cinsel arzu hissedebiliyor ve tam olarak cinsel ilişkiye girmeseler de penisi sertleşiyordur. Ancak evlendikten sonra aynı kadın artık karısı olmuştur ve eşiyle birlikteyken ereksiyonu sağlayamaz. . Ya da karısı ile cinsellikte sorunlar yaşarken, dışarıda başka bayanlara karşı hiçbir sorun yaşamaz. Bu durumun sorunun psikolojik kökenli ve muhtemelen psikodinamik kökenli olduğunun bir işareti olabilir. Genelde bağlanma sorunu ile gelen çiftlerde erkek ‘’dışarıda gördüğüm her bayana arzu duyabiliyorken, eşime karşı duyamıyorum.’’ diye sorunu tanımlar. Bu onun çok rahatsızlık duyduğu ve anlam veremediği bir durumdur. Eğer tedaviye başvurulmazsa bu durum yıllarca sürebilir ve çift yıllarca cinsel ilişkiye giremeyebilir.

Cinsel bilgisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak da çift uzun yıllar boyu cinsel sorunlar yaşayabilir. Nasıl öpüşeceğini, nasıl sevişeceğini bilememe, kendi bedenini ve cinsel organını tanımama, vajina deliğini bulamama ve cinsel ilişki için uygun pozisyonu alamama gibi nedenlerden dolayı, çiftlerin yıllar boyu cinsel ilişkiyi gerçekleştiremediğini görmekteyiz. Çiftler utandıkları için bu durumu kimseye anlatamazlar, çözüm bulmaları da böylece gecikir.

Oysa ki cinsel bilisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan cinsel sorunlar aslında çözümü en kolay olanlardır. Çünkü ayrıntılı bilgilendirme yapıldığında ve çiftin hem kendilerini hem de birbirlerinin vücudunu tanımaları sağlandığında sorun kolayca çözülmektedir. Vajinismus ve bağlanmanın da cinsel terapi ile çözümü mümkündür. Çiftlerin yaptıkları en büyük hata sorunun kendiliğinden çözülmesini beklemek ve çözüm için tedaviye başvurmakta gecikmektir. Tedavi için doğru yere başvurulduğunda mutlaka çözüm olacaktır.

Satiriasis diğer adıyla Hiperseksüalite, erkekteki cinsel doyumsuzluk olarak tanımlanır. Çok fazla bilinen bir terim olmamakla birlikte aslında toplumdaki yeri azımsanamayacak düzeydedir.

Satriasisde erkek cinsel ilişkiden çok fazla uzak kalamaz, aklı sürekli cinselliktedir, sık sık cinsel arzu duyar ancak bunun kime karşı olduğunun, yerinin, zamanının bir önemi yoktur. Farklı partnerlerle ve seçici olmadan cinsel ilişkiler kurar. Satriasis çapkınlıkla karıştırılabilir, erkekler için cinsel açıdan aktif olmak ve çapkınlık bir gurur meselesi olarak görüldüğü için de ilk zamanlar erkek bu durumdan bir rahatsızlık duymayabilir. Ancak bu durum kişinin iş ve aile yaşantısını etkilemeye başladığında ve erkek başını zamansız ve uygun olmayan yerlerde girdiği cinsel ilişkilerden dolayı derde soktuğunda sorun da ortaya çıkar. Özellikle ünlüler dünyasında seks bağımlılığı ya da hiperseksüalite durumlarına sıkça rastlamaktayız.

Satiriasisin nedenleri arasında erkeğin sevgisiz bir ortamda yetişmiş olması, güven eksikliği
ve narsistik kişilik bozukluğunu sayabiliriz. Kişi çocukluğunda ailesinde hissedemediği güven duygusunu farklı bedenlerde arayabilir.  Ayrıca genetik faktörler ve organik bazı nedenler de bu duruma neden olabilir.

Satiriasisde gerçek bir cinsel doyum yoktur, orada önemli olan o eylemi gerçekleştirmektir, cinsel ilişkiden sonra erkek hemen yeni bir arayışa girmektedir.

Satiriasisin tedavisi diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha uzun sürelidir. Öncelikle sorunun nedeni belirlenmelidir ve cinsel terapi ile birlikte ya da öncesinde bireysel psikoterapi çalışmasına ihtiyaç duyulabilir.

Her erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşayabilir, ancak bu durum sürekli tekrarlanmaya başladıysa ve çiftin cinsel yaşantısını olumsuz etkiliyorsa o zaman sertleşme sorunundan söz edebiliriz.

Sertleşme sorunu ya da diğer bir deyişle erektil disfonksiyon, penisin cinsel ilişkiyi başlatacak ya da sürdürecek kadar sertleşmemesi olarak tanımlanabilir. Bu durumun psikolojik, fizyolojik ve hormonal bir çok nedeni olabilir.

Stres, performans baskısı, geçmişte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, cinsel bilgisizlik ve deneyimsizlik, eşle ilgili problemler, eşi çekici bulmama, kadınlarla ilgili olumsuz düşüncelere sahip olma, bilinçdışındaki cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceler, ödipal kompleks, vb. gibi psikolojik nedenlerin yanısıra aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı, kalp, damar rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon, penisteki yapısal sorunlar, kullanılan bazı ilaçlar da sertleşme sorununa neden olabilir.

Sertleşme sorunun tedavisinde öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu belirlenir ve ona göre tedavi uygulanır. Öncelikle bir üroloji muayenesinden geçilir ve eğer fizyolojik bir sorun varsa ilaç tedavisi uygulanır. Eğer fizyolojik bir sorun yoksa sorun psikolojik kaynaklı ya da ilişkiseldir. O zaman da cinsel terapi ile hem erkeğin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri üzerinde çalışılır hem de eşiyle cinsel hayatı üzerinde durulur ve verilen ev ödevleri ile çiftin cinsel hayatındaki olumsuzluklar düzeltilmeye çalışır.

Erken Boşalma

@ 10:38 pm
posted by gulum

Erken boşalma erkek cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın olanıdır diyebiliriz. Erken boşalmanın çeşitli kaynaklarda birçok farklı tanımı olabilmekle birlikte, en yaygın tanımı erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasıdır. Erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli  kontrolünün olmaması ve kendi istediği süreden önce boşalması en önemli kriterdir.

Erken boşalma ülkemizde 10 erkekten 7 sinde görüldüğü düşünülen bir sorundur. Özellikle genç erkeklerde görülme oranı oldukça yüksektir.

Erken boşalma tanısının konulabilmesi için sorunun aynı partnerle en az 4 ay her ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı biçimde ortaya çıkması gereklidir. Yoksa her erkek zaman zaman erken boşalabilir, ancak eğer bu durum yineleyiciyse ve belli bir süreden beri devam ediyorsa sorundur.

Erken boşalmanın birçok nedeni olabilir, bu kişinin geçmiş öyküsü, aile öyküsü ve cinsel deneyimlerinin niteliğine göre değişebilir. Ayrıca bazı kişilik özellikleri de (özellikle acelecilik, sabırsızlık, vb.) erken boşalmanın nedeni olabilir. Erken boşalmanın temel nedenleri:

  • Özellikle ergenlik çağında yakalanma korkusu ile aceleyle yapılan masturbasyon,
  • Masturbasyon alışkanlığı,
  • Cinsellikle ilgili sahip olunan yanlış inanışlar, düşünceler, bilgiler
  • Cinsellikle ilgili abartılı beklentiler
  • Cinsel deneyim ve bilgi azlığı
  • Baskıcı bir ortamda yetişmiş olma
  • Performans anksiyetesi
  • Partnerle/eşle uyumsuzluk ve anlaşmazlıklar
  • Heyecan ve panik içinde olma

Ayrıca bazı kaynaklarda erkeğin fizyolojik olarak hızlı bir şekilde uyarılması, penisin aşırı hassasiyeti, vb. nedenlerin de erken boşalmaya neden olabileceği belirtilmektedir.

Erken boşalma erkeğe kendini oldukça kötü hissettiren bir sorundur ve bu durum zamanla çift arasında sıkıntılara yol açabilir. Erken boşalmayla sonuçlanan her cinsel ilişki sonrasında erkek kendini suçlu hisseder, eşinden utanır ve kendini becerisiz bulabilir. Bazen eşler de erkeğin bu duygularını küçümseyici ve aşağılayıcı tavırlarıyla daha da arttırabilirler. Oysa ki her cinsel sorun gibi erken boşalma da sadece erkeğin sorunu değil çiftin ortak sorunudur ve çözüme de eşler birlikte birbirlerine destek olarak ulaşırlar.

Çözüm için öncelikle sorun tam olarak tespit edilmeli ve nedenleri tam olarak belirlenmelidir. Cinsel terapi ile 10 seansta başarılı sonuçlar alınmaktadır. Cinsel terapide erkeğin cinsellikle ilgili olumsuz duygu, düşünce ve abartılı beklentileri yeniden şekillendirilir, anksiyetesi azaltılır ve verilen ev ödevleriyle boşalma süresini uzatması sağlanır. Bu süreçte eşi de erkeğe destek olur ve terapi sürecine aktif olarak katılır.

erken boşalma, erken boşalma psikolg, erken boşalma terapi, erken boşalma tedavisi, erken boşalma vajinismus, erken boşalma cinsel terapi, erken boşalma cinsel terapist, erken boşalan erkekler, erken boşalma ankara, erken boşalma tedavisi ankara, erken boşalma terapisi ankara, ankara erken boşalma, ankarada erken boşalma tedavisi, ankarada erken boşalma  terapi, eskişehir erken boşalma, düzce erken boşalma, bolu erken boşalma, kırıkkale erken boşalma, çankırı erken boalma, kayseri erken boşalma, yozgat erken boşalma, çorum erken boşalma, cinsel terapi, cinsel terapist, erken boşalma doktor, erken boşalma ilaç tedavisi, erken boşalma tedavisi psikolog, psikolog erken boşalma terapi

Geç Boşalma

October 25, 2010 @ 9:40 pm
posted by gulum


Nadir görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Geç boşalma, 1970’lerde Masters ve Johnson tarafından erken boşalmanın karşıtı olarak, boşalma refleksinin özel bir nedenden dolayı engellenmesi sonucunda vajinaya boşalmanın olamaması şeklinde tanımlanmıştır.

DSM IV’de ise erkek orgam bozuklukları sınıflamasında yer alır ve yoğunluğu ve süresi yeterli bir cinsel etkinlik sırasında, olağan bir cinsel uyarılma evresi sonrası, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmaması şeklinde tanımlanmıştır.

Geç boşalmada erkek fiziksel olarak uyarılmıştır, ancak henüz zihinsel olarak uyarılmamıştır diyebiliriz.

Geç boşalmada ilişki ne kadar sürerse sürsün erkek birleşme sırasında orgazma ulaşamaz. Daha sonra masturbasyon yoluyla boşalma sağlanabilir. Bu sorun çoğunlukla cinsel ilişkide ortaya çıkmakla birlikte nadiren özellikle gençlerde masturbasyon sırasında da ortaya çıkabilir. Ancak bu genellikle ilaç kullanımına bağlkı bir yan etkidir. Bu sorun bir hastalığa ya da ilaca bağlı değilse, masturbasyon esnasında ortaya çıkmaz sadece cinsel ilişkide ortaya çıkar. Geç boşalma sorunu yaşayan erkeklerde masturbasyonla boşalma normal sürede olur.

Geç boşalmanın temelinde erkeğin ruh hali ve kişilik özellikleri yatar. Stresli, takıntılı, mükemmelliyetçi ve kontrolcü kişilerde geç boşalma görülebilir. Bu kişiler duygularını göstermekte ve olayları akışına bırakmakta güçlük çekerler. Ayrıca performans aksiyetesi, geçmişteki masturbasyon, porno alışkanlıkları, partnerini/eşini hamile bırakma korkusu, vajina ile ilgili olumsuz duygu ve düşünceler, baskın dini ve ahlaki inanışlar da geç boşalmaya yol açabilir.

Geç boşalma büyük ölçüde psikolojik bir sorun olmakla birlikte nadiren de olsa ilaç, alkol ya da bir takım yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak çoğunlukla sorun psikolojiktir. Genç yaşlarda geç boşalma erkek için bir sorun yaratmaz, çoğu zaman sorunun farkına varılmayabilir, ikili ilişkilerde bir gurur kaynağı bile olabilir. Ancak düzenli bir partnerle ya da evlilik sonrası düzenli cinsel ilişki kurulduğunda o zaman partnerle/eşle de sorunlar çıkmaya başlayabilir. Özellikle bayanda bir süre sonra eşinin onunla sevişmekten hoşlanmadığı ve tatmin olamadığı gibi bir düşünce gelişebilir. Cinsel ilişkinin süresi (ki bu bazen 2-3 saate kadar uzayabilir ) kadın için yorucu ve yıpratıcı olabilir. Ayrıca çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de vajinaya boşalma olmaması sorun yaratabilir.

Geç boşalmanın tedavisi cinsel terapi, psikoterapi, çift terapisi ve ilaç tedavisini içeren bir kombinasyon şeklinde yapılabilir. Diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha yavaş ve daha uzun süreli bir tedavi gerekebilir. Tedavide hem erkeğin kontrolcü yapısı, cinsel mitleri ve anksiyestesi üzerinde durulur, hem de çiftin ilişkisi üzerinde çalışılır.