FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Glad to see you here

Her insanın zaman zaman kendi başına üstesinden gelemediği sorunlar olabilir ve bir uzman desteğine ihtiyaç duyabilir. Psikoterapi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Devamını Oku >>

Archive for the ‘Cinsel İsteksizlik’ Category

Cinsel İsteksizlik

October 25, 2010 @ 8:38 pm
posted by gulum

Cinsel İsteksizlik- Frijidite

Cinsel isteksizlik sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Cinsel isteksizlik, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması, cinsel arzu duyulmaması durumudur. Halk arasında frijidite ya da cinsel soğukluk olarak da adlandırılır. Tanı koymak için en az 6 ay süreyle tüm cinsel etkinlik sıklığının ayda iki kez ya da daha az olduğunun bildirilmesi ve buna eşlik eden herhangi bir cinsel davranışta bulunmaya yönelik öznel istek kaybının varlığına dikkat edilmelidir.

Cinsel isteksizlik primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır:

  • Primer Cinsel İsteksizlik: Ergenlik döneminde başlar.
  • Sekonder Cinsel İsteksizlik: Cinsel sorunu olmayan bir kadının hayatının herhangi bir evresinde cinsel açıdan isteksizleşmesidir.


Cinsel isteksizliğin nedenleri fiziksel, hormonal, ilişkisel ya da psikolojik olabilir. Sorun ağırlıklı olarak psikolojik nedenlere bağlıdır.

Tedavide önce sorunun nedeni tespit edilmeli ve ona uygun olarak eşler arasındaki uyum arttırılmaya çalışılmalıdır. Eşlerin cinsel istek düzeyleri arasında bir denge oluşturulmaya çalışılmalıdır. Eğer fiziksel, hormonal ya da ilaç kullanımına bağlı bir cinsel isteksizlik yoksa, sorun psikolojiktir, o zaman çifte birlikte cinsel terapiye başvurmaları önerilir.

Bireysel Psikoterapi

October 17, 2010 @ 6:09 pm
posted by gulum

Her insan zaman zaman sorunlar yaşar, umutsuzluğa kapılır ve bulunduğu durumun içinden çıkamayacağını düşünür. Böyle durumlarda işinde uzman başka bir kişinin görüşlerine ve rehberliğine ihtiyaç duyabilir. İşte bireysel terapi bu noktada devreye girer. Kişinin yaşam kalitesini arttırmak, kendi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmasını sağlamak, farkındalığını ve içgörüsünü arttırmak, çatışmalarını çözmek, iletişim becerilerini geliştirmek, geçmişin bugünü nasıl etkilediğini görmek ve yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek için bireysel terapi görmek faydalı olacaktır. Çoğu zaman hayatın telaşı içersinde aslında kendimiz için hiç birşey yapmadığımızı farkederiz. Terapi görmek kendimiz için yapabileceğimiz en faydalı şeydir ve hayatımıza olumlu anlamda çok şey katar.

Bugün kendiniz için iyi bir şey yapın, psikoterapiye  başvurun. Kendinize değişimin kapılarını sonuna kadar açın.