FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Glad to see you here

Her insanın zaman zaman kendi başına üstesinden gelemediği sorunlar olabilir ve bir uzman desteğine ihtiyaç duyabilir. Psikoterapi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Devamını Oku >>

Archive for the ‘Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki)’ Category

Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki)

October 25, 2010 @ 8:41 pm
posted by gulum

Disparoni cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında acı duyulmasına verilen addır. Erkekte de görülebilir, ancak kadınlarda daha yaygındır. Kadınlar bu ağrıyı ‘’genital bölgede basınç’’, ‘’yırtılma’’ veya ‘’yanma hissi’’ olarak tarif ederler. Disparoni zaman zaman vajinismusla da karıştırılabilir, çünkü kadın cinsel ilişki sırasında acı duyduğu için kendini kasabilir ve bu durum da vajinismusa benzetilebilir.

Disparoninin 4 tipi vardır:

  • Primer- Birincil Disparoni: Şikayetler ilk cinsel ilişkiden beri vardır.
  • Sekonder- İkincil Disparoni: Şikayetler sonradan ortaya çıkmıştır.
  • Yüzeyel Disparoni: Vajina girişinde ortaya çıkan ağrı vardır.
  • Derin Disparoni: Penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ve alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilen bir ağrı vardır.

Tıbbi ve cinsel öykü, jinekolojik muayene, hissedilen acının genital organlara dokunmakla mı yoksa penis girişiyle mi olduğunu ayırt etmek, acının yeri, süresi ve ilişki sonrasında ne kadar sürdüğü tanı koymada önemli kriterlerdir.
Disparoni büyük ölçüde fiziksel bir sorundan kaynaklanır, nadiren de psikolojik olabilir. Tedavide hem jinekolojik tedavi hem de cinsel terapi uygulanır.

Bireysel Psikoterapi

October 17, 2010 @ 6:09 pm
posted by gulum

Her insan zaman zaman sorunlar yaşar, umutsuzluğa kapılır ve bulunduğu durumun içinden çıkamayacağını düşünür. Böyle durumlarda işinde uzman başka bir kişinin görüşlerine ve rehberliğine ihtiyaç duyabilir. İşte bireysel terapi bu noktada devreye girer. Kişinin yaşam kalitesini arttırmak, kendi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmasını sağlamak, farkındalığını ve içgörüsünü arttırmak, çatışmalarını çözmek, iletişim becerilerini geliştirmek, geçmişin bugünü nasıl etkilediğini görmek ve yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek için bireysel terapi görmek faydalı olacaktır. Çoğu zaman hayatın telaşı içersinde aslında kendimiz için hiç birşey yapmadığımızı farkederiz. Terapi görmek kendimiz için yapabileceğimiz en faydalı şeydir ve hayatımıza olumlu anlamda çok şey katar.

Bugün kendiniz için iyi bir şey yapın, psikoterapiye  başvurun. Kendinize değişimin kapılarını sonuna kadar açın.